Obchody jubileuszu 25 -lecia
działalności Hospicjum Domowego
w Katowicach

W sobotą 29 września 2012 r. Hospicjum Domowe w Katowicach im. św. Franciszka obchodziło 25 lat swej działalności. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą św. w krypcie Katedry Chrystusa Króla. Głównym Celebransem był nasz pierwszy kapelan - ks. prałat Stanisław Puchała, który wygłosił homilię, a także, jako delegat ks. Arcybiskupa Wiktora Skworca, odczytał list gratulacyjny z życzeniami od naszego Arcypasterza.

25 lecie

Mszę św. koncelebrowali również: nasz obecny kapelan - ks. Benedykt Zowada, kapelan Duszpasterstwa Służby Zdrowia - ks. Krzysztof Tabath, kapelan Hospicjum "Caritas" Archidiecezji Katowickiej - ks. Zdzisław Tomziński, kapelan Hospicjum w Bielsku Białej - ks. Andrzej Pacholik oraz były kapelan Hospicjum św. Antoniego w Chorzowie - ks. Marek Wójcicki.

Dalsze uroczystości odbyły się w Auli Wydziału Teologicznego, gdzie przybyłych gości powitał Przewodniczący katowickiego hospicjum - Grzegorz Naleśnik. Gościliśmy m.in.: Prezydenta Katowic - pana Piotra Uszoka, prof. Krystynę de Walden-Gałuszko - psychiatrę z gdańskiego Hospicjum, dr med. Jadwigę Pyszkowską - Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie Medycyny Paliatywnej, dr Jolantę Stokłosę - Prezesa Forum Hospicjów Polskich, mgr Teresę Trzeciak - byłą, wieloletnią przewodniczącą naszego hospicjum, przewodniczących i delegacje zaprzyjaźnionych Hospicjów.

Pierwszy z wykładów na temat "Psychologicznych aspektów opieki hospicyjnej" wygłosiła prof. Krystyna de Walden-Gałuszko. Przedstawiła w nim w zwięzły sposób mechanizmy przystosowawcze, jakie można zaobserwować u osób ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową i sposoby wsparcia tych osób w trudnej sytuacji psychologicznej przez najbliższych i zespół hospicyjny. Efektywność udzielanej pomocy w dużej mierze zależy od zachowania równowagi między wsparciem oczekiwanym przez chorego a pomocą dokonywaną przez wspierających. Pani profesor wyróżniła kilka rodzajów wsparcia jakich oczekują chorzy, m. in. emocjonalnego (empatii), udzielania informacji o spodziewanych objawach, instrumentalnego (pomoc w realizacji wybranych celów), duchowego (rozwój wewnętrzny, poszukiwanie sensu cierpienia). Wystąpienie prelegentki można by zamknąć w zdaniu: "Nie ma dobroci bez wyobraźni i miłości".

W kolejnym wystąpieniu pt. "Epidemiologia bólu nowotworowego", pani dr med. Jadwiga Pyszkowską przedstawiła zróżnicowany i złożony charakter bólu u pacjentów z chorobą nowotworową.

Po części merytorycznej zaproszeni goście udali się na obiad, po którym była dłuższa chwila na rozmowy towarzyskie: odnowienie wspomnień i nawiązanie nowych znajomości. Było to dobrym wstępem do dalszej części programu, a mianowicie wystąpienia Hanny Odorkiewicz-Sikocińskiej, lekarza z 24-letnim stażem w posłudze hospicyjnej. Nasza Pani doktor w prelekcji pt. "Hospicjum Domowe w Katowicach wczoraj i dziś" przedstawiła kalendarium hospicjum, w barwny sposób opisując wydarzenia sprzed lat oraz zmiany jakie zachodziły i nadal zachodzą w zmieniających się warunkach ekonomicznych i społecznych. Swym wystąpieniem Pani doktor rozpoczęła równie miły moment przyjmowania życzeń od przybyłych gości. Było wiele ciepłych słów i serdeczności. Uczciliśmy również minutą milczenia pamięć naszych zmarłych wolontariuszy, których nazwiska przypomniała Bożena Karkoszka.

Aby osuszyć łzy wzruszeń, nasz przewodniczący zapowiedział występ kabaretu "Drzewo a gada", który tworzy dwóch niepełnosprawnych chłopców - Patryk Laksa i Jakub Nawrotek pod kierunkiem wspomnianego wcześniej ks. Marka Wójcickiego. Na gitarze akompaniował Bartosz Bialik. Młodzi artyści bawili i jednocześnie szokowali dystansem do siebie i swojej niepełnosprawności.

Ale to jeszcze nie koniec świętowania. Szczególną niespodzianką był występ zespołu "Kropelka" w skład którego wchodzą dzieci (a także wnuczęta) osób chorych, które były pod naszą opieką. Założycielką i opiekunem zespołu "Kropelka" jest Romana Antonowicz. Występ taneczny na wszystkich zrobił ogromne wrażenie swym profesjonalizmem. Młodzi tancerze świetnie poradzili sobie mimo bardzo małej sceny, wykorzystując niemal każdy jej centymetr. W przerwach na zmianę kreacji scenicznych mogliśmy usłyszeć od Romy historię tworzenia się "Kropelki", jej sukcesy a także obecne potrzeby zespołu związane z warsztatami prowadzonymi przez profesjonalistów ze znanego zespołu "Śląsk". Na prośbę publiczności zespół bisował rock and roll'a.

Cieszymy się, że uroczystości jubileuszowe naszego Hospicjum mogliśmy przeżywać w gronie życzliwych nam osób.