30 września 2017 roku Hospicjum św. Franciszka obchodziło 30-lecie swojej działalności. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się Mszą św. w Bazylice oo. Franciszkanów w Panewnikach. Eucharystii przewodniczył ks. Biskup Adam Wodarczyk (Bp.pomocniczy Archidiecezji Katowickiej) w asyście Gospodarzy miejsca, t.j. o. Prowincjała - Antonina Brząkalika, o. Gwardiana - Sergiusza Bałdygi, naszego obecnego kapelana - o. Mieczysława Wnękowicza oraz kilku ojców Franciszkanów.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Jubileusz 30-lecia Hospicjum

W koncelebrze uczestniczyli też licznie przybyli księża zaprzyjaźnieni z naszym Hospicjum, a wśród nich:

• ks. Prałat Stanisław Puchała (kapelan hospicyjny w latach 1987- 1993),
  • ks. Benedykt Zowada (kapelan hospicyjny w latach 1994-2015),
  • ks. Łukasz Stawarz (kapelan Duszpasterstwa Służby Zdrowia),
  • ks. Wojciech Bartoszek (Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych),
  • ks. Grzegorz Krzyk (dyr. Archidiec. Hospicjum im. Bł. Jana Pawła II),
  • ks. Michał Orlik (kapelan Duszpasterstwa Pielęgniarek),
  • o. Zbigniew Kołodziejczyk (ze Zgromadzenia oo. Kapucynów),
  • ks. Ryszard Mikołajczak (Duszpasterz Hospicjum św. Jana Kantego w Poznaniu).

Jubileusz 30-lecia Hospicjum

Modliliśmy się w następujących intencjach:

• dziękując za wszystkich posługujących chorym na nieuleczalne choroby w Hospicjum domowym: personel medyczny (lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów), kapelanów i kapłanów wspomagających, psychologów, wolontariuszy niemedycznych,
  • za chorych i ich rodziny,
  • za zmarłych podopiecznych Hospicjum,
  • za zmarłych członków Hospicjum domowego - wolontariuszy,
  • za zmarłych twórców ruchu hospicyjnego: Dame Cecily Sanders, ks. Eugeniusza Dutkiewicza oraz tych, którzy czynnie wspierali dzieło hospicyjne w Polsce i na Śląsku,
  • o nowe powołania do służby nieuleczalnie chorym i ich rodzinom wśród osób świeckich w parafiach Katowic, Siemianowic Śl. i Mikołowa,
  • o nowe powołania do służby duszpasterskiej nieuleczalnie chorym i ich rodzinom (kapelanów),
  • za dobrodziejów Hospicjum św. Franciszka: wspierających je przez modlitwę oraz materialnie,
  • za władze kościelne i samorządowe Metropolii Górnośląskiej - o wrażliwość na potrzeby ludzi chorych terminalnie oraz wsparcie działań hospicjów.

Jubileusz 30-lecia Hospicjum

Dalsze obchody uroczystości miały miejsce w pięknie przystrojonej auli św. Franciszka w Domu Parafialnym, gdzie przybyłych gości powitała prezes Hospicjum - Urszula Sikocińska. Swoją obecnością zaszczyciły nas osoby związane posługą w naszym Hospicjum przez ostatnie trzy dekady oraz goście specjalni, a wśród nich:

• Pani Jolanta Stokłosa (Przewodnicząca Forum Hospicjów Polskich oraz Prezes Hospicjum św. Łazarza w Krakowie),
  • dr n. med. Jadwiga Pyszkowska (Wojewódzki Konsultant Medycyny Paliatywnej),
  • delegat Prezydenta Katowic, Pan Waldemar Bojarun (Wiceprezydent Katowic),
  • Pani Anna Jedynak (Wiceprezydent Sosnowca),
  • Pani Teresa Trzeciak - (druga przewodnicząca naszego Hospicjum),
  • Przewodniczące i delegaci zaprzyjaźnionych Hospicjów z Bielska-Białej, Chorzowa, Zabrza, Sosnowca, Tarnowskich Gór, Tychów oraz przedstawiciele instytucji z którymi współpracujemy.

Jubileusz 30-lecia Hospicjum

W czasie spotkania byłe Wolontariuszki, panie - Teresa Trzeciak oraz Roma Antonowicz - zaprezentowały przegląd historii naszego Hospicjum, przywołując wspomnienia lat minionych. Towarzyszyła temu prezentacja zdjęć wyświetlanych na ekranie od najstarszych do całkiem współczesnych, na których wiele osób mogło się rozpoznać. Po tej barwnej prezentacji nastąpił czas wystąpień znamienitych gości. Ze wszystkich wypowiedzi emanowała wielka życzliwość. Usłyszeliśmy słowa gratulacji, życzeń, podziękowań i zachęty do dalszej owocnej służby chorym.

Wielką przyjemność sprawiły wszystkim występy uzdolnionej młodzieży - Aleksa Kiriana, a także trzech młodziutkich gitarzystek ze Szkoły Muzycznej im. W. Kilara w Katowicach: Ani Nowak, Emilii Olszewskiej, Dominiki Serafin.

Ten dzień zapadnie w pamięci wielu osobom uczestniczącym w obchodach jubileuszu 30-lecia Hospicjum św. Franciszka w Katowicach.

Dziękujemy Ojcom Franciszkanom z Panewnik za udzielenie nam gościny oraz wszystkim za Waszą obecność w tak ważnym dla nas dniu, a tym którzy nie mogli być z nami osobiście, za pamięć i wyrazy życzliwości zawarte w przesłanych życzeniach. Dziękujemy Pielęgniarkom zespołu wyjazdowego, będącym w tym dniu przy chorych podopiecznych.

Jubileusz 30-lecia Hospicjum

Realizacja całego wydarzenia nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie wielu osób:

• Izy Kożuch i Oli Rudnik, które zajęły się aktualizacją listy osób związanych z Hospicjum na przestrzeni 30 lat, zaadresowały prawie 180 zaproszeń; Ola przygotowała m.in. serię zdjęć do prezentacji, pilnowała spraw organizacyjnych,
  • Marzeny Knichowieckiej - Niesler, która przygotowała materiały graficzne: zaproszenia i pamiątkowe bileciki,
  • Teresy Trzeciak i Romy Antonowicz, które opracowały informacje historyczne n.t. Hospicjum, a następnie ciekawie o nich opowiedziały<,/li>
  • Pani Natalii Dudy, która przedstawiła rys historyczny Stowarzyszenia Rodzin Hospicyjnych,
  • Asi Zelner, Mirka Brodowskiego, Karoliny Stoces - którzy pomagali w przygotowaniu auli i pracach porządkowych,
  • Krzysztofa Łojko, Michała Walichiewicza - za wszelką pomoc techniczną podczas jubileuszu,
  • Urszuli i Janusza Sikocińskich, którzy czuwali nad całością.

Jubileusz 30-lecia Hospicjum

Nieocenionym wsparciem był w tym dniu Pan Marek Kopczacki, który pełnił funkcję konferansjera oraz pomoc wolontariuszy z III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach pod kierunkiem Oli Rudnik.

Poczęstunek i wystrój stołów przygotowała firma cateringowa p.Piotra Kachela Miód&Orzeszki z Katowic. Dziękujemy!

BO NIKT NIE MA Z NAS TEGO, CO MAMY RAZEM!