Hospicjum Świętego Franciszka w Katowicach

kościół Św. Antoniego Padewskiego

Wspólnota Rodzin Hospicyjnych serdecznie zaprasza dnia 18.03.2023r. o godz. 15:00 na Mszę świętą w intencji: zmarłych pracowników i podopiecznych Hospicjum oraz lekarzy, pielęgniarek, kapelanów, wolontariuszy, pracowników hospicjum i wspólnoty rodzin hospicyjnych. Msza święta odbędzie się w parafii św. Antoniego Padewskiego w Katowicach, przy ul. Panewnickiej 463.

Szczególną modlitwą podczas Mszy świętej otaczamy zmarłych podopiecznych, a są to: Mazur Krystyna, Rozpondek Maciej, Kurek Henryk, Kardasz Stefan, Ewa Pala, Krzysztof Jackiewicz, Włodzimierz Prętkiewicz, Piotr Kochanek, Włodzisław Suszyna, Seweryn Pustelnik, Tadeusz Kostrzewa, Janusz Górny, Stanisław Kielar, Danuta Tulin, Jarosław Kalinowski, Michał Polok, Genowefa Perzanowska, Wilhelm Lalowicz, Stefania Łebek, Helena Przygoda, Klara Czupryna, Helena Brachaczek, Jerzy Zieliński, Anna Wackermann-Ramos, Morawska Kazimiera, Adelajda Liebig, Tomasz Rygielski, Wioletta Jasińska, Wanda Karbowska, Zygmunt Jurowiec, Irena Cieślowska, Kornelia Dygacz, Janina Fizol, Barbara Pawłowska, Józef Pasternak, Urszula Płaczek, Leonarda Kotyrba.

Czytaj więcej:

Zaproszenie na hospicyjne rekolekcje w Kokoszycach 2023

Czytaj więcej:

kościół Św. Antoniego Padewskiego

Wspólnota Rodzin Hospicyjnych serdecznie zaprasza dnia 18.02.2023r. o godz. 15:00 na Mszę świętą w intencji: zmarłych pracowników i podopiecznych Hospicjum oraz lekarzy, pielęgniarek, kapelanów, wolontariuszy, pracowników hospicjum i wspólnoty rodzin hospicyjnych. Msza święta odbędzie się w parafii św. Antoniego Padewskiego w Katowicach, przy ul. Panewnickiej 463.

Szczególną modlitwą podczas Mszy świętej otaczamy zmarłych podopiecznych, a są to: Dybuła Stanisława, Krzymyk Grazyna, Gralewicz Wiesław, Rajnich Jadwiga, Pogrzeba Stefan, Bratek Antoni, Szudło Eugeniusz, Jaworski Alojzy, Rudnicka Ewa, Salwiczek Bronisław, Latoń Renata, Szwedo Józef, Giza Józef, Wojciechowska Danuta, Kociołek Franciszek, Karwińska Teresa, Jarosz Ewa, Gocel Jan, Czech Kazimierz, Dybała Ewa, Jan Marian, Głąb Wojciech, Antoszkiewicz Janina, Mazur Zbigniew, Sobecki Jacek, Kałamucki Zdzisław, Sidło Arkadiusz, Kroh Paweł, Kuzior Melania, Macfałda Jerzy, Bogusiewicz Teresa.

Czytaj więcej:

Światowy Dzień Chorego 2023

W tym szczególnym dniu jednoczymy się po to, by skierować uwagę na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym. Zwracamy się z apelem, zarówno do każdego człowieka z osobna, jak i do instytucji służby zdrowia, by NIE ignorować, NIE przechodzić obok, NIE bagatelizować, NIE zwlekać z czasem...

W tym dniu przypominamy też sobie jaka idea leży u podstaw działalności hospicyjnej. Jak mawiał ks. E. Dutkiewicz SAC „Opieka hospicyjna jest nie tylko leczeniem objawów choroby nowotworowej, ale przede wszystkim towarzyszeniem choremu i jego rodzinie na drodze cierpienia, którą wspólnie przechodzą."

Pamiętajmy o chorych i bądźmy przy nich, kiedy nas potrzebują!

Czytaj więcej:

kościół Św. Antoniego Padewskiego

Wspólnota Rodzin Hospicyjnych serdecznie zaprasza dnia 21.01.2023r. o godz. 15:00 na Mszę świętą w intencji: zmarłych pracowników i podopiecznych Hospicjum oraz lekarzy, pielęgniarek, kapelanów, wolontariuszy, pracowników hospicjum i wspólnoty rodzin hospicyjnych. Msza święta odbędzie się w parafii św. Antoniego Padewskiego w Katowicach, przy ul. Panewnickiej 463.

Szczególną modlitwą podczas Mszy świętej otaczamy zmarłych podopiecznych, a są to: Góra Ryszard, Kanigowska Hanna, Wodarczyk Wanda, Sikora Wiesław, Kopeć Kazimiera, Pawlita Piotr, Kubanek Gabriela, Chromiak Henryk, Szuda Tomasz, Wilaszek Wanda, Bednarczyk Helena, Kotulski Leonard, Bachanek Halina, Jochemczyk Bronisław, Mnich Ryszard, Węgielski Henryk, Wieczorek Stanisława, Melerowicz Marian, Narożniak Stefan, Ziętal Halina, Stelmaszczyk Lech, Domogała Stanisława, Rodak Zenon, Valchuk Valentyna, Stępień Zygmunt, Goniwiecha Henryk, Stabik-Świniarska Zofia, Jówko Andrzej, Sitko Barbara.

Czytaj więcej:

Wspólnota Rodzin Hospicyjnych zaprasza na kolejne spotkanie grupy wsparcia

„Moja jedna róża wydawałaby się zwykłemu przechodniowi podobna do was. Lecz dla mnie ona jedna ma większe znaczenie niż wy wszystkie razem, ponieważ ją podlewałem (…) Ponieważ ją właśnie osłaniałem. Ponieważ słuchałem, kiedy się skarżyła lub przechwalała, a nawet czasami milczała. Ponieważ jest moją różą.”

„Mały Książę”

Zaproszenie kierowane jest do osób, którym śmierć przerwała ważną, znaczącą relację i mają w sobie gotowość, by spotykać się w ramach grupy wsparcia. Grupa będzie miała charakter zamknięty, co da możliwość na wyrażenie i jednocześnie wysłuchanie Twojej historii życia, w którą wpisane jest cierpienie i ból po stracie.

Tworząc to wydarzenie ufam, że sięgając dla siebie po wsparcie, nawiążesz empatyczny, życzliwy kontakt, który stanie się pomocny w tak złożonym procesie jakim jest żałoba. Zachęcam Cię, byś świadomie, uważnie i z miłością przeżywał pojawiające się w Tobie uczucia.

Moim celem jest stworzenie przestrzeni do dzielenia się z innymi osobami w podobnej sytuacji życiowej doświadczeniem straty i uzyskanie zrozumienia i wsparcia, rozwijanie w sobie zdolności aktywnego, empatycznego słuchania, rozwijanie w sobie zdolności stabilizacji w tak trudnym czasie.

Grupa będzie spotykać się stacjonarnie w Centrum Organizacji Pozarządowych w Katowicach na ul. Mikołaja Kopernika 14. Ograniczeniem będzie ilość uczestników (4-8 osób) i czas (10 spotkań w środy w godz. 12.00 – 14.00)

Uczestnicy nie płacą za udział w spotkaniach.

Pierwsze spotkanie planowane jest na 01.02.2023r.

Program pracy grupowej uwzględnia m.in.:

  • Stabilizacja? Co Cię ratuje? Co Ci pomaga?
  • Kto jest dla Ciebie wsparciem? Jak funkcjonujesz w sytuacjach społecznych?
  • Żałoba – różne jej oblicza.
  • Smutek, żal, tęsknota, złość – rozpoznanie i nazwanie emocji.
  • Wspomnienia, których nie chcesz zapomnieć.
  • Co robisz, by czuć bliskość? Jakie rytuały zachowujesz?
  • Powrót do życia – czy tego chcesz? Czy jest możliwy?

Prowadząca: Agnieszka Paruzel – psychoterapeutka Gestalt pracująca terapeutycznie z grupą i indywidualnie, wieloletnia wolontariuszka hospicjum domowego im. Św. Franciszka w Katowicach, przy którym prowadzi również stacjonarne grupy wsparcia dla osób w żałobie. Dodatkowo ukończyła szkolenie: „Praca z osobą w żałobie – Nowe perspektywy”.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 663907222

Czytaj więcej:

Zbiórka Dach nad dobrem

Kochani! Zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie naszej zbiórki "Dach nad dobrem". Zebrane pieniądze pozwolą nam wyremontować budynek pod nową siedzibę naszego Hospicjum.

Od 35 lat zmagamy się z problemem jakim jest brak własnego miejsca. Wynajmowany od miasta lokal stał się niewystarczający do prowadzenia dalszej działalności. Poza opieką nad chorymi, która jest dla nas najważniejsza, prowadzimy również magazyn sprzętu medycznego, pod który wynajmujemy osobny lokal. Prowadzimy również spotkania grupy wsparcia dla osób w żałobie, spotkania i szkolenia dla wolontariuszy, organizujemy zbiórki żywności i środków chemicznych. W naszych głowach pojawiają się też pomysły na rozwój działalności, ale bez dodatkowej przestrzeni będziemy stali w miejscu.

Jeśli tylko możecie, to prosimy dołóżcie nam swoją CEGIEŁKĘ do budowy DACHU NAD DOBREM i razem stworzymy miejsce, które stanie się ważnym i pięknym punktem na mapie.

Będziemy bardzo wdzięczni za każdą pomoc!

Wesprzyj zbiórkę na remont nowej siedziby
Hospicjum św. Franciszka!

Czytaj więcej:

Przekaż darowiznę

Konto Hospicjum

PKO BP SA III O/KATOWICE:

36 1020 2313 0000 3302 0020 4057

pomoc
facebook